czwartek, 24 grudnia 2020

Boże Narodzenie w różnych regionach Polski

                               


Jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych regionach Polski?

Obchody Bożego Narodzenia różnią się w zależności od regionu Polski. W niektórych częściach kraju przygotowuje się bardzo oryginalne potrawy, a w innych częściach duży nacisk kładzie się na wymiar duchowy, szczególnie w Wigilię. Poznajmy kilka takich zwyczajów w niektórych częściach Polski. Na Mazowszu na wigilijnych stołach króluje barszcz czerwony oraz zupa grzybowa. Do barszczu zwykle podaje się paszteciki z kapustą i grzybami. 

Województwo śląskie odznacza się ogromną różnorodnością kulinarną na Święta. Właśnie tam możemy posmakować zupy siemieniotki. Dania na słodko zajmują ważne miejsce na wigilijnym stole. Takie dania to m.in. babówki (jest to babka drożdżowa z bakaliami), makiełki (do ich wykonania potrzebujemy maku, bułek, mleka, bakalii i miodu), moczka (ciasto piernikowe, migdały, rodzynki, suszone owoce, piwny wywar), kompot z suszu czy jaglanka z suszonymi śliwkami i słodem. 

Na Śląsku, w zależności od regionu, panują różne tradycje. Na Górnym Śląsku domowników obdarowuje Dzieciątko. Panuje też tam taka tradycja, według której, każda kobieta, która jest niezamężna, powinna wyjść w Wigilię na zewnątrz i uważnie nasłuchiwać, skąd dobiega szczekanie psa, ponieważ właśnie stamtąd powinien przybyć jej przyszły narzeczony.

Najbardziej znaną wigilijną potrawą na Lubelszczyźnie jest kutia (gotowana pszenica z makiem i bakaliami). Podczas wigilijnej wieczerzy można zjeść tam również pierogi z kaszą gryczaną, śledzi z cebulą, karpia wędzonego czy kulebiaka (jest to duży pieróg z farszem z kapusty.

Na Pomorzu i Kaszubach przygotowuje się przede wszystkim potrawy z darów morza, czyli smażone ryby, wędzonego węgorza, śledzie z ziemniakami, zupę śledziową. Dużą rolę odgrywają też dania na słodko: kluski z makiem, pierniki, zupa brzadowa z kluskami (zupa z suszonych owoców).

Na Podlasiu natomiast często jada się bezmięsny bigos z kiszonej kapusty. Na Podlasiu potrawy przygotowuje się ze wszystkich płodów ziemi. Gospodyni zajmuje się przygotowaniem kutii, a gospodarz przygotowuje kisiel z owsianej mąki. Do stołu siada się według wieku: od najstarszego do najmłodszego. Pod obrus wkłada się kartki z zabawnymi życzeniami.

Na Podhalu tradycyjną potrawą są bryndzylki, czyli pierogi z bryndzy i ziemniaków z farszem z wędzonym oscypkiem. Podhale jest mocno związane z kulturą ludową. W regionie wierzy się, że w Wigilię nawiedzają mieszkańców dusze zmarłych przodków i tego dnia nie należy używać ostrych narzędzi, żeby nie zranić ich duszy.

W Małopolsce jada się wigilijny żur z grzybami czy gotowany groch. Kolejnym daniem jest zupa migdałowa (mleko, ryż, migdały, słód, kandyzowana skórka pomarańczy i korzenne przyprawy). 

W Wielkopolsce podaje się zupę owocową z suszonych owoców z kluseczkami. Znane są również takie dania jak śledzie w śmietanie z ziemniakami, kapusta z grzybami. W tym rejonie rozdawaniem prezentów zajmuje się Gwiazdor. Ten też przynosi niegrzecznym dzieciom zgniłe pyry. Gwiazdor przez rozdaniem prezentów sprawdza, czy buty domowników są czyste. W świąteczne dni kolędują grupy Herodów, którzy odgrywają scenki związane z narodzeniem Chrystusa. 

Żródła: https://www.national-geographic.pl/artykul/potrawy-wigilijne-najlepsze-smaki-z-osmiu-regionow-polski

https://viva.pl/magiczne-swieta/tradycje-swiateczne-w-roznych-regionach-polski-112147-r1/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz