środa, 11 listopada 2020

Tradycje związane ze świętem 11 listopada

 


11 listopada jest ważnym dniem dla Polski, świętujemy mianowicie odzyskanie niepodległości w 1918 r. Ten świąteczny dzień wiąże się z wieloma pięknymi tradycjami obchodzonymi w Polsce, takimi jak:

- jedzenie gęsiny - ta tradycja zakorzeniła się głęboko w krajach zachodnioeuropejskich. W czasach średniowiecznych wystawiano obfite uczty świętomarcińskie, podczas których dziękowano św. Marcinowi za jesienne zbiory i za urodzajne plony. Dlaczego św. Marcina kojarzy się z gęsią? Według legendy św. Marcin, gdy był biskupem Tours, kazał zabić wszystkie gęsi, aby uchronić wiernych przed głodem. Podczas takich uczt podawano właśnie gęsinę oraz młode wino. W Polsce ta tradycja przyjęła się szczególnie na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce. W tym dniu je się zazwyczaj tłuste gęsi. 

- rogale świętomarcińskie - są to rogale wypiekane z farszem z  białego maku, jest to zwyczaj szczególnie popularny w Wielkopolsce. 

- wiece - ważnym elementem Święta Niepodległości jest składanie kwiatów w miejscach pamięci czy wygłaszanie uroczystych przemówień. W Warszawie Prezydent RP składa w tym dniu kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także udaje się na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbywa się świąteczna odprawa wart. Prezydent składa również kwiaty pod pomnikami zasłużonych Polaków. 

- marsze - tego dnia odbywają się również parady niepodległości, często połączone z inscenizacjami historycznymi i rekonstrukcjami wydarzeń historycznych, co stanowi nieodłączny element obchodów święta 11 listopada już od 1919 r.

- dekorowanie przestrzeni publicznej - w Święto Niepodległości szczególnym symbolem jest polska flaga. To właśnie biało-czerwone flagi zdobią w ten dzień domy i budynki publiczne. Coraz częściej nosi się również kotyliony przypięte do ubrania. 

- wydarzenia sportowe - takim wydarzeniem sportowym są często biegi niepodległości, które są organizowane co roku np. w Bydgoszczy, Gdyni czy Wrocławiu.

- festiwale, festyny - jest to świętowanie przy muzyce, grach, zabawach i śpiewaniu pieśni patriotycznych. Podczas festynów można posmakować również regionalnych przysmaków. W Poznaniu już od 27 lat odbywa się festyn "Imieniny na ulicy" przy ulicy Świętego Marcina. Obchody nawiązują do średniowiecznych tradycji. Wtedy to odbywa się pochód, któremu przewodzi św. Marcin, który odbiera klucze z rąk prezydenta miasta. 

źródło: 11 listopada. Poradnik świętowania, SOS MUSIC Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła sp.j., Toruń 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz