wtorek, 10 listopada 2020

Łamańce językowe - kostka do gry

Drodzy Czytelnicy, niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych. Jest to ciekawa okazja do tego, żeby uczyć się łamańców językowych i trenować przy tym naszą wymowę. Choć wymawianie takich łamańców nie należy do najłatwiejszych i naprawdę mamy wrażenie, jakby nasz język miał się połamać, to trening zdecydowanie czyni mistrza! Warto przeprowadzać taki trening w grupie, co będzie też świetną okazją do zabawy. A, jak wiadomo, zabawa jest jedną z lepszych form nauki. 
Chciałabym zaproponować Wam jeden ze sposobów na taką naukę: będzie to kostka do gry. Do tego będziemy potrzebować białego lub kolorowego papieru, nożyczki, klej i czarny pisak, a także kilka lub kilkanaście (w zależności od ilości wykonanych kostek) łamańców językowych. Sześcian można zaprojektować samemu lub skorzystać z gotowego szablonu. Na niezłożonym jeszcze sześcianie wpisujemy różne łamańce, a następnie wycinamy i składamy naszą kostkę. I gotowe! 
Przykładowy przebieg gry w dwu- lub kilkuosobowej grupie: Grę rozpoczyna najmłodszy/najstarszy uczestnik, rzucając kostką. Po wylosowaniu uczestnik wymawia łamaniec językowy. Jeśli wymówi go poprawnie, otrzymuje punkt, a jeśli nie, pozostaje bez punktu. Gdy już "poskromimy" te trudne wyrażenia, możemy utrudnić sobie poziom, wymawiając łamańce na czas. Kto wypowie je szybciej, otrzymuje punkt. Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz