Drodzy Czytelnicy,
informuję, że w dniu
03.09.2020 r. (czwartek)
biblioteka będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszam.
Drodzy Czytelnicy,
informuję, że w dniu
03.09.2020 r. (czwartek)
biblioteka będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszam.
Drodzy Czytelnicy, pozostajemy jeszcze w letnich nastrojach, mimo że wakacje powoli się kończą. Mając przed sobą perspektywę jesiennych dni, możemy zachować cząstkę lata, m.in. wykonując pracę plastyczną, która będzie nam przypominała o letniej beztrosce. Na dziś proponuję wykonanie flaminga. Poniżej możecie zobaczyć kolaż ze zdjęciami, jak krok po kroku wykonać takiego ptaka kojarzącego się z wakacjami. Do wykonania potrzebujemy: różowego papieru, pisaka, nożyczek, kleju i... własnej dłoni 😊. W kolejnym kroku zwijamy dłoń w pięść, pozostawiając jedynie wysunięty kciuk, po czym odrysowujemy dłoń na kartce. Powstały kształt wycinamy, a następnie przygotowujemy nogi flaminga, wycinając dwa cienkie paski z papieru. Jeden pasek doklejamy do tułowia, a drugi przecinamy na pół i łączymy dwa mniejsze paski ze sobą w taki sposób, jak na zdjęciu w kolażu, i sklejamy ze sobą. W przedostatnim etapie odrysowujemy na papierze szyję i głowę flaminga, doklejamy do tułowia, a jako ostatnie czarnym pisakiem zamalowujemy dziób i rysujemy oko. Gotowe!
Drodzy Czytelnicy, czy sięgacie często po komiksy? A może chcielibyście zacząć je czytać? Dziś jest idealna okazja ku temu! Dlaczego? 28. sierpnia, w dzień urodzin amerykańskiego twórcy m.in. Hulka czy Fantastycznej Czwórki, Jacka Kirby'ego, obchodzimy Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Zachęcam więc do sięgnięcia po tę wyjątkową literacką formę, jaką jest komiks. W filii na Piaskach znajdziecie komiksy o przygodach Scooby Doo, Koziołka Matołka, Tytusa, Romka i Atomka czy Pippi Pończoszanki. Zapraszam!
Dziś, 27.08., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych. Gra książkowa, ang. gamebook, inaczej gra paragrafowa, polega na interaktywnej zabawie z książką. Gracz czyta opisy i sam decyduje o tym, jak potoczy się fabuła. Każdy wybór odsyła gracza do innego paragrafu, stąd też nazwa gra paragrafowa. Podczas gry liczy się przede wszystkim kreatywność i wyobraźnia. W zależności od rodzaju gry, gracz może zbierać różne przedmioty lub skupić się na wyłącznie literackiej stronie, tworząc opowiadanie. Najczęściej spotykanymi gatunkami gier książkowych są science-fiction, fantasy, historyczne czy detektywistyczne. Podaję przykładowe tytuły: "Wodny pająk", "Wehikuł czasu", "Wojownik autostrady" czy "Janek. Historia małego powstańca".
Gra książkowa dzieli się na trzy gatunki:
- gry labiryntowe (polegają na zdobyciu skarbu lub osiągnięciu określonego celu. W tym rodzaju gry najważniejsze jest miejsce akcji i poruszanie się według mapy);
- gry fabularne (W tym rodzaju gry najważniejszy jest sposób opowiadania oraz prowadzenia dialogów z bohaterami; skupiamy się na samej fabule i tworzeniu historii);
- gry mieszane (W grach mieszanych, jak sama nazwa wskazuje, mamy połączenie gier labiryntowych i fabularnych, w których ważne jest miejsce akcji, ale też rozwój fabuły).
Dlaczego Dzień Gier Książkowych obchodzimy akurat 27. sierpnia? Okazuje się, że ta data jest ściśle związana z ukazaniem się pierwszej gry książkowej "The Fighting Fantasy" (1982 r.), stworzonej przez Iana Livingstone' i Steve'a Jacksona.
*źródła: https://www.kalbi.pl/miedzynarodowy-dzien-gier-ksiazkowych
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_paragrafowa
Drodzy Czytelnicy, zgodnie z zapowiedzią przedstawiam Wam drugą część "Najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Polsce". Tak jak poprzednim razem, ta wirtualna podróż odbywa się w formie prezentacji, na którą składają się zdjęcia wraz z krótkim opisem, gdzie to miejsce się znajduje. Miłej podróży!
Drodzy Czytelnicy, czas wyruszyć w kolejną wirtualną podróż po Polsce. Tym razem będziemy napawać się widokiem kilkunastu najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Polsce. Zwiedzanie odbędzie się w formie prezentacji zdjęć wraz z krótkim opisem położenia geograficznego. W naszym kraju jest tak wiele ciekawych i pięknych miejsc, że nie sposób pomieścić ich w jednej prezentacji, dlatego niebawem pojawi się także druga część takiego zestawienia. Miłego podziwiania przepięknych widoków!
Prezentacja - najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce cz. 1
Drodzy Czytelnicy, przypominam, że do 31 sierpnia br. możecie wysyłać swoje prace konkursowe związane z Pippi Pończoszanką na adres:
Drodzy Czytelnicy, 12 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Słonia. Z tej okazji chciałabym polecić najmłodszym czytelnikom serię o niesamowicie oryginalnym słoniu, Elmerze.
Elmer jest słoniem wyróżniającym się spośród pozostałych zwierząt tego gatunku. Jego umaszczenie to kolorowa kratka. Jednak nie tylko jego wygląd jest wyjątkowy. Okazuje się, że Elmer jest prawdziwą duszą towarzystwa, która uwielbia żartować i rozpoczynać zabawę. Czasami jednak bycie tak wyróżniającym się słoniem jest dla niego uciążliwe i ma poczucie, że chciałby być taki jak inni. Próbuje nawet upodobnić się do swoich przyjaciół. Można jednak powiedzieć, że nie każdemu ta przemiana wyjdzie na dobre. Co z tego wyniknie? Zachęcam do sięgnięcia po pierwszą część z serii o Elmerze.
"Elmer" autorstwa David'a McKee to opowiadanie skierowane przede wszystkim do młodszych dzieci, jednak przesłanie, jakie w sobie nosi, jest uniwersalne. Każda z książek o przygodach tego oryginalnego słonia czegoś nas uczy. Podczas lektury naszą uwagę z pewnością przykuwają ciekawe ilustracje, które są uzupełnieniem treści opowiadania i działają na dziecięcą wyobraźnię. Zapraszam do wypożyczania i celebrowania Światowego Dnia Słonia!
Drodzy Czytelnicy, wczoraj, 9 sierpnia obchodziliśmy Dzień Miłośników Książek. Jest to zdecydowanie "święto", które warto celebrować, czytając książki, a także dzieląc się opiniami na temat różnych książek. Świętowanie nie musi ograniczać się tylko do 9 sierpnia, możemy obchodzić Dzień Miłośników Książek każdego dnia, odkrywając nowe tytuły i poznając nowych autorów. W ten dzień (i nie tylko) świętują wszyscy, którzy kochają książki, pod każdą postacią i każdego gatunku!
![]() |