czwartek, 30 kwietnia 2020

Fakty na temat Święta Pracy i Święta Konstytucji

Drodzy Czytelnicy,
już jutro rozpoczynamy majówkę! Z okazji nadchodzących świąt chciałabym podzielić się z Wami kilkoma faktami na temat Święta Pracy oraz Święta Konstytucji.


ŚWIĘTO PRACY

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli Święto Pracy. To święto zostało ustanowione przez kongres założycielski II Kongresówki, który obradował w Paryżu w 1890 roku. Dlaczego akurat 1 maja? Jest to mianowicie dzień upamiętniający strajk robotniczy w Chicago w 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. 

Pierwszymi krajami, które obchodziły Święto Pracy, są m.in. Belgia, Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. Było to w 1890 roku. Warto wspomnieć, że w tym dniu odbywały się liczne strajki i demonstracje, lecz na początku manifestacje pierwszomajowe były uznawane za nielegalne. Dopiero z czasem zostały przyjęte oficjalnie. 

Pierwsze strajki w Polsce, podczas zaboru rosyjskiego, były organizowane przez II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Święto 1 maja zostało uznane jako tradycja polskiego ruchu socjalistycznego, po czym zostało "zawłaszczone" przez komunistów. Dopiero Polska Republika Ludowa uznała to święto jako państwowe. 

źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/historia-swieta-1-maja

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Z tej okazji chciałabym się z Wami podzielić kilkoma faktami na temat tego święta. W 1791 r., właśnie 3 maja, została uchwalona Ustawa Rządowa za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Okazuje się jednak, że już wcześniej powstawały różne koncepcje związane z reformami, m.in. w oświeceniu, kiedy pisarze tacy jak Stanisław Konarski czy Stanisław Leszczyński w swoich utworach wyrażali krytykę na temat ówczesnego ustroju, które opierało się na liberum veto i słabej pozycji władzy wykonawczej. Sugerowali także w swoich dziełach reformy, które należałoby przeprowadzić w Rzeczpospolitej. 

Jak doszło do uchwalenia Konstytucji? Okazuje się, że właśnie 3 maja 1791 r., w dzień uchwalenia Konstytucji, została odczytana korespondencja dyplomatyczna, która zapowiadała, że Polsce grozi kolejny rozbiór. Był to czynnik, który pozwolił na uchwalenie Konstytucji. Król Stanisław August Poniatowski powiedział wtedy: "Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę". Uchwalenie Konstytucji wiązało się z wprowadzeniem trójpodziału władzy, zniesieniem liberum veto oraz monarchii dziedzicznej, a także zwoływaniem Sejmu co dwa lata. 

Co symbolizuje uchwalenie Konstytucji? Mimo upadku nowego ustroju uchwalenie Ustawy Rządowej należy do ważnych wydarzeń w dziejach Polski, które symbolizuje odrodzenie się narodu, próbę jego odbudowy w czasie zaborów. Okazuje się również, że w Konstytucji Księstwa Warszawskiego oraz Konstytucji Księstwa Polskiego z 1815 r. znajdziemy wiele odniesień do Konstytucji z 3 maja.

źródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/konstytucja-3-maja-najwazniejsza-z-konstytucji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz