Przedstawiam Wam zajączka wielkanocnego wykonanego z plastikowej łyżeczki, plasteliny, oczek-naklejek, pomponika i drucików kreatywnych. Oczywiście sposób przyozdabiania i dobór materiałów jest dowolny!
Wielkanocna ciekawostka:
Zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi tradycja zajączka wielkanocnego? I czy zajączek, podobnie jak św. Mikołaj, ma swoją siedzibę? Ta tradycja pochodzi z czasów pogańskich, od Słowian i Celtów. Na przedwiośniu Słowianie obchodzili tzw. "Jare Gody", czyli święto nadchodzącej wiosny. Ściśle związane z symbolem odradzającej się przyrody były właśnie zające. Pochodzenie zajączka wielkanocnego jest związane również z postacią starogermańskiej bogini wiosny, Eostre. Według legendy, ta bogini odnalazła pewnej zimy rannego ptaka i chcąc go wyleczyć, zamieniła go w zająca. Okazało się jednak, że ta transformacja nie do końca się udała, ponieważ ptakowi-zającowi pozostała umiejętność... znoszenia jaj! W podziękowaniu za uratowanie życia, zając przyozdobił zniesione jajka i obdarował nimi boginię Eostre. Od tej pory zając znosił jajka tylko raz w roku, dzień przed pierwszą pełnią księżyca po wiosennym przesileniu.
Przejdźmy do czasów współczesnych. Czy zajączek ma swoją siedzibę, podobnie jak św. Mikołaj? Okazuje się, że tak! Ta siedziba ma znajdować się w Niemczech, w Dolnej Saksonii. Miasteczko nazywa się Ostereistedt (pol. Wielkanocne Miasteczko). Dzieci mogą więc pisać listy do zajączka, który nazywa się Hanni Hase.
*źródła:https://mamotoja.pl/zajaczek-wielkanocny-skad-sie-wzial-co-musisz-wiedziec-o-tej-tradycji,wielkanoc-artykul,28805,r1p1.html
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/03/26/wielkanoc-i-jej-poganskie-korzenia/
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/03/26/wielkanoc-i-jej-poganskie-korzenia/
#wielkanocneciekawostki #niezostawiamczytelnika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz